Tynki gliniane

Tu jesteś: Home / Tynki gliniane

Wykonujemy tynki gliniane (barwione w masie – nie wymagają dodatkowego malowania) bazując na materiałach uznanych marek Tierrafino z Holandii oraz Sand & Lehm z Austrii.

Oferowane przez nas tynki można aplikować zarówno w budynkach już użytkowanych (nakładając tynk cienkowarstwowy gr. 3 mm. na istniejący stary tynk) jak również w nowobudowanych obiektach (nakładając tynk grubowarstwowy gr. 3 cm. bezpośrednio na surową ścianę lub sufit). Obszerna paleta asortymentowa (materiałowa i technologiczna), którą dysponujemy – pozwala nam na uzyskanie dowolnej faktury powierzchni (od gładzi`stiuku weneckiego`poprzez efekty dekoracyjne, a kończąc na naturalnej szorstkości) oraz dowolnego koloru (zaleca się jednak stosowanie oferowanej przez producenta gamy kilkunastu kolorów podstawowych).

Tynki gliniane znacząco poprawiają mikroklimat pomieszczeń, dlatego ze względów zdrowotnych są szczególnie zalecane w miejscach przeznaczonych do stałej bytności człowieka. Stosowanie tynków glinianych jest możliwe na większości podłoży powszechnie stosowanych w budownictwie. Można je zatem stosować na cegłach i pustakach ceramicznych, silikatowych, betonie zwykłym i komórkowym oraz na powierzchniach z gliny. W przypadku słabego podłoża tynki gliniane układamy na siatkach podtynkowych z juty lub trzciny, czyli na materiałach całkowicie naturalnych. Dzięki znacznemu ciężarowi (ok. 18 kg/m2 przy warstwie tynku o grubości 1 cm) i dużej pojemności cieplnej tynki gliniane wykonywane jako tradycyjne, pomagają ścianie w akumulacji ciepła. Właściwość ta wykorzystywana jest często w pomieszczeniach z ogrzewaniem ściennym, przez co zyskujemy przyjemną radiację ciepła.

Przy nowo wznoszonych budynkach często występuje problem tzw. wilgoci technologicznej. Wiąże się to z wodą użytą do robót`mokrych`, która nie zdąży wyparować przed rozpoczęciem użytkowania budynku. W konsekwencji powoduje nadmierne zawilgocenie, a nawet zagrzybienie ścian. Tynk gliniany wykonany na takich ścianach dzięki możliwościom pochłaniania wilgoci, a następnie oddawania jej otoczeniu niweluje ten problem.

  • Informacja cenowa

    Tynk gliniany barwiony w masie cienkowarstwowy gr. 2 mm – 50,00 PLN brutto /m2 powierzchni tynkowanej

    * Informacja cenowa zawiera tylko cenę materiału przy grubości tynku 2 mm. Tynk cienkowarstwowy barwiony w masie nie wymaga malowania.