Glina neutralizuje toksyny. Ara hiacyntowa jest największą z latających papug żywiącą się orzechami i nasionami palm. Zjada również trujące owoce, których toksyny neutralizuje jedząc glinę.

Glina leczniczo. Glina z Morza Martwego jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków do redukcji cellulitu i nadwagi, polecana jest przy leczeniu dolegliwości skórnych działając bardzo korzystnie przy leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenie skóry, łupieżu, bielactwa czy trądziku.

Glina w kosmetologii. Jest stosowana w formie masek do pielęgnacji skóry i ciała, pudrów jak również substancji koloryzujących i matujących, jako składnik absorbujący pot, a także przy produkcji szamponów do pielęgnacji włosów.

Suszona ziemia (niewypalana) wytrzymałym budulcem. Prawidłowo zaprojektowany skład mieszanki ziemnej oraz jej odpowiednie zagęszczenie ? gwarantuje uzyskanie wytrzymałości na ściskanie wysuszonego materiału na poziomie 3 MPa. Daje to dwukrotną przewagę nad materiałami budowlanymi powszechnie stosowanymi w budownictwie jednorodzinnym, a wykonanymi z gazobetonu (wymagana dla nich wytrzymałość normowa wynosi 1,5 MPa).

Największa budowla człowieka i zarazem jedyna widziana z księżyca. Wielki Mur Chiński powstał prawie wyłącznie z ubitej surowej ziemi obłożonej kamieniami. Pierwszy zestaw ścian Muru Chińskiego zaczął powstawać podczas panowania dynastii Qin w 221-206 pne.

Najstarsze budowle z gliny. Na terenie Chin jest ponad 100 piramid zrobionych z gliny. Na równinie Qin Chuan i w dolinie Qin Lin, w prowincji Shensi znajdują się piramidy ziemne datowane na 4500 lat.

Najwyższa budowla z gliny. Piramida Słońca miała aż 65 metrów wysokości. Zbudowano ją z suszonych cegieł, gliny i kamienia bez użycia metalowych narzędzi.

Największa budowla sakralna z gliny. Wielki Meczet w Dżenne w środkowym Mali jest najbardziej znaną budowlą w Afryce. Ściany Wielkiego Meczetu zbudowane są z suszonych na słońcu glinianych cegieł.