Glina w nowoczesnym budownictwie
Glina jako materiał budowlany w ostatnich kilkudziesięciu latach jest na nowo odkrywana przez projektantów na całym świecie. Znajduje u nich zastosowanie jako materiał konstrukcyjny w obiektach mieszkalnych, użyteczności publicznej, a nawet sakralnych. W Europie jednym ze specjalistów od architektury z gliny ubijanej (rammedearth) jest austriacki architekt Martin Rauch. Wykorzystując ten tradycyjny budulec tworzy projekty nowoczesnych, funkcjonalnych i zdrowych budynków. Inny architekt, twórca amerykańskich drapaczy chmur, Nathaniel Alexander Owings dom dla siebie wybudował z gliny. Budynki wykonane w tej technologii stają się coraz bardziej popularne w krajach europejskich, Australii, Kanadzie i USA. Nowoczesne domy z gliny są piękne, mają estetyczny wygląd, są w pełni funkcjonalne i mogą zadowolić najbardziej wyrafinowane oczekiwania.
Niepowtarzalny efekt uzyskuje się łącząc ściany z gliny ze ścianami wykonanymi z betonu architektonicznego. Doskonałym miejscem do stosowania takich rozwiązań są muzea, galerie czy opery.
Glina jest też doskonałym surowcem do produkcji materiałów wykończeniowych takich jak zaprawy tynkarskie, farby czy płyty gliniane. Ich zastosowanie gwarantuje wrażenie naturalności oraz wyjątkowy charakter wnętrza. Zarówno barwne, o różnej fakturze warstwy wykończeniowe, jak i „surowe” ściany z gliny ubijanej doskonale komponują się z innymi nowoczesnymi materiałami budowlanymi takimi jak stal, aluminium czy szkło.